Kefirin Hükmü Nedir? İslâm dininde, sarhoşluk verecek derecede mayalanmış içeceklerin içilmesi haramdır. Kısa süre mayalanan "kefir "in, alkolsüz olup sarhoş etmediği, besleyici olduğu ve birçok hastalığın tedavisinde kullanıldığı açıklandığından,içilmesinde bir sakınca yoktur.


Kefir dinimizde haram mıdır?

Kefirin Hükmü Nedir? İslâm dininde, sarhoşluk verecek derecede mayalanmış içeceklerin içilmesi haramdır. Kısa süre mayalanan "kefir "in, alkolsüz olup sarhoş etmediği, besleyici olduğu ve birçok hastalığın tedavisinde kullanıldığı açıklandığından, içilmesinde bir sakınca yoktur.

Kefir alkollü bir içecek mi?

Sual: Sütten yapılmakta olan kefir denen içeceği, içmenin, kullanmanın, dinimiz açısından bir mahzuru var mıdır? Cevap: İmâm-ı Muhammede göre, gaz çıkarmış ve tadı keskin olmuş içeceklerin, sarhoş etmeyecek kadar azının içilmesi de haram olur, fetva da böyledir. Diğer üç mezhepte de böyledir.

Kefir neden içilmez?

Kefirde alkol vardır, ancak bu alkol sütten kefir oluşurken doğal olarak meydana gelmektedir. Fermente olarak üretilen bazı gıdalarda da alkole sıklıkla rastlanır. En ekşi, en sert kefirde alkol oranı on binde 5'i geçmez. Piyasalarda satılan ve evde yapılanlarda bu oran en fazla on binde 1 veya 2'dir.

Sütaş kefir haram mıdır?

Aşırı miktarda her gün kefir içmek ise şişkinlik ve kabızlık gibi problemlere sebep olabilir. Bazı bireylerin kefir tüketiminde dikkatli olmaları gerekebilir. Şiddetli laktoz hassasiyeti olan kişiler, kefir içerisindeki laktoz miktarından dolayı kramp, ishal gibi şikayetler ile karşılaşabilirler.

Dinimiz İslam kefir haram mıdır?

Sütaş Süt Ürünleri A.Ş., DHB-TS.OIC/SMIIC1 standartları kapsamı ve Gıda Uygunluk Kriterleri denetimi sonucunda Dünya Helal Birliği tarafından helal sertifikası almaya hak kazanmıştır.

Sorularla İslamiyet kefir haram mı?

Kefirin Hükmü Nedir? İslâm dininde, sarhoşluk verecek derecede mayalanmış içeceklerin içilmesi haramdır. Kısa süre mayalanan "kefir "in, alkolsüz olup sarhoş etmediği, besleyici olduğu ve birçok hastalığın tedavisinde kullanıldığı açıklandığından, içilmesinde bir sakınca yoktur.

Kefirin ana maddesi nedir?

Boza ve kefir gibi yiyecekler ise haram değildir.

Ancak boza veya kefir gibi yiyeceklerin ölçüsü kaçırılır, fazla ekşitilerek sarhoş edici hale getirilir, bira durumuna sokulursa, o zaman kefirin de bozanın da bira hükmünü alacağında şüphe yoktur.

Altın kılıç kefir helal mi?

Sütün kefir taneleri tarafından mayalanması ile yapılır. 1 su bardağı (200 ml) kefirde; 104 kalori, 5-6 gram protein, 6-7 gram karbonhidrat ve 6-7 gram yağ vardır. Kefirde, sindirim sistemi için çok faydalı probiyotiklerin yanında A, B1, B2, B6, B12, C ve D vitaminleri bulunmaktadır.

Kefir mayası canlı mı?

Süt ve süt ürünlerinin üretiminde verilen hizmetlerin ve üretilen tüm ürünlerin hilesiz, zararsız ve İslam inancına uygun olarak üretilmesi, sürekliliğinin sağlanması ve tüketici tarafından güvenle tüketilmesini sağlamak ALTINKILIÇ GIDA VE SÜT SAN. TİC. A.Ş. olarak helal gıda politikamızdır.

Her gün kefir içilirse ne olur?

Kefir, beyazımtrak renkte, karnabaharı andırır biçimde ve genellikle bezelye veya fındık büyüklüğünde tanelerden oluşmuştur. Mayalar canlıdırlar, uygun şartlar sağlandığında çoğalırlar, sağlanamadığında ölürler.

Yazar Avatarı Burak Özkan